Dowiedz się, dlaczego Twój głos ma znaczenie w walce o zdrowie i przyrodę!
Naszym celem jest zwiększenie uczestnictwa (tzw. partycypacja obywatelska) mieszkańców Głowna (wraz z sąsiednimi wsiami i miejscowościami) i Łodzi w kształtowaniu lokalnych polityk dotyczących zdrowia publicznego, gospodarowania trenami zielonymi, czy ochrony środowiska.
Osią naszych działań jest wprowadzenie zakazu stosowania rakotwórczego glifosatu (najpopularniejszy składnik pestycydów) w naszych miejscowościach, uświadamianie i edukacja społeczeństwa, animowanie debaty publicznej oraz współpraca z urzędnikami i instytucjami odpowiedzialnymi za przestrzeń publiczną i gospodarowanymi przez siebie zielonymi terenami takich jak parki, trawniki, skwery, place zabaw itd. Zamierzamy dotrzeć zarówno do urzędów miast, szkół, placówek ochrony zdrowia, ośrodków kultury, jak i do prywatnych użytkowników ogródków działkowych, czy przyblokowych rabatów.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, zdjęciami i relacjami z działań w ramach realizowanego przez nas projektu „Glifosat. Dialog obywatelski”. Organizacją wspierającą projekt jest Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi, który od kilku lat jako jeden z nielicznych w Polsce podejmuje temat szkodliwego wpływu środków ochrony roślin na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko naturalne.
Dlaczego akurat glifosat?
Odpowiedź jest prosta i smutna zarazem. Bo nas truje i stosowany jest dosłownie wszędzie i przez wszystkich! W rolnictwie, w praktycznie każdej przestrzeni publicznej, przez jednostki administracyjne miast i gmin, spółdzielnie mieszkaniowe, działkowców… Wzorując się na stale rosnącym gronie państw, miast i regionów postanowiliśmy przeprowadzić kampanię zmierzającą do zakazania stosowania glifosatu w Polsce.
Liczymy na Twoje zaangażowanie, gdyż nikt niej jest tak skuteczny w dążeniu do zmiany społecznej, jak mieszkaniec swojej małej ojczyzny – przedstawiciel tzw. społeczności lokalnej, który najlepiej orientuje się w problemach dotykających przestrzeni wokół, ma dobre relacje z sąsiadami i zna lokalnych przedsiębiorców. Jednym słowem – jest idealnym ogniwem łańcucha pozytywnej przemiany!
Prawda o toksycznym wpływie glifosatu może szokować, gdyż z pewnością znasz kogoś stosującego ten środek (np. w postaci popularnego Roundup-u), być może nawet w Twojej rodzinie. Nie bądź obojętny, działamy na rzecz dobra wspólnego, czyli zdrowia naszych rodzin i dzieci, a także „braci mniejszych” – owadów zapylających, dzikich zwierząt, czy psów wyprowadzanych na spacery. Nikt nie jest bezpieczny, a glifosat prawdopodobnie masz już w swoim organizmie. W Polsce dopiero startują badania na obecność jego pozostałości, ale np. we Francji wg najnowszych badań opublikowanych w prestiżowym periodyku Environmental Science and Pollution Research, skażone jest 99% populacji!
Polska niestety nie jest samotną wyspą, a współczynnik zużycia pestycydów mamy jeden z najwyższych w Europie. Stosowanie glifosatu w różnym zakresie zostało już zakazane m.in. w Niemczech, Austrii i Portugalii oraz wielu innych krajach, miastach i regionach na całym świecie. Czas na Polskę!
Włącz się do wspólnej akcji, aby Głowno i Łódź stały się jeszcze bardziej przyjaznymi miastami wolnymi od glifosatu, dającymi pozytywny przykład innym miejscowościom w Polsce. Najwyższa pora na konkretne działanie!
Podpisz nasze petycje
Zbieramy podpisy pod petycjami w sprawie zakazu stosowania rakotwórczego glifosatu w przestrzeni publicznej w Głownie i w Łodzi.
Petycje zbieramy też stacjonarnie na różnych spotkaniach i targach.
Specjalne wydanie gazety Aktywność Obywatelska
W projekcie wydaliśmy też gazetę Aktywność Obywatelska poświęconą problemowi glifosatu w miastach. Można ją przeczytać online lub ściągnąć w formie pdf. Mamy też jeszcze trochę wydrukowanych egzemplarzy, które rozdajemy bezpłatnie. Zgłoś się do nas 🙂
Niezbędnik aktywnego obywatela
W zakładce Niezbędnik aktywnego obywatela można znaleźć materiały i wskazówki jak działać w temacie walki z glifosatem w mieście. W strefie edukujemy mieszkańców w zakresie korzystania z narzędzi, które prawo daje obywatelom, np. wysyłanie pism do urzędów i instytucji w ramach prawa dostępu do informacji publicznej, skierowanie listu otwartego do decydentów, współpraca z ciałami doradczymi funkcjonującymi przy gminie, uczestnictwo w zespołach roboczych powoływanych przez prezydenta miasta, dialog z komisjami rad miejskich, udział w sesjach rad miejskich itd.
I Ty zostań aktywnym obywatelem!
Debata „Eko Łódź czy eko ściema?”
Zorganizowaliśmy debatę „Eko Łódź czy eko ściema?”, w której zadaliśmy pytanie: czy Łódź to miasto zielone i sprzyjające ekologii? Aktywiści, mieszkańcy i badacze nieustannie alarmują o problemach ze smogiem, suszą czy wycinką drzew. My do tej listy zaniedbań dopisaliśmy jeszcze jedną – silne środki chwastobójcze, które nadmiernie stosowane są w mieście. Skutki? Na Bałutach (dzielnica Łodzi) 50 psów ciężko zatruło się źle użytym preparatem na chwasty. W Jeleniej Górze ze 100 próbek pobranych od dzieci każda zawierała pozostałości po glifosacie (najpopularniejszym i najmocniejszym pestycydzie).
W debacie udział wzięli:
- Wioletta Kulesza (Adwokat, członek stowarzyszenia „Prawnicy na rzecz zwierząt”)
- Magdalena Krysińska-Kałużna (Prezeska Stowarzyszenia Akcja Konin)
- Rafał Jaśkowski (Kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Głownie)
- Przemysław Stańczak (Fundacja Ecorower)
Moderacja: Szymon Bujalski (Dziennikarz m.in. prowadzący portal „Dziennikarz dla klimatu”)
Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt.
Zapis z debaty można obejrzeć poniżej.
Więcej informacji
O problemie z glifosatem i sprawach z nim związanych piszemy na łamach Tygodnika Spraw Obywatelskich:
Felieton Krzysztofa Wołodźko „Chleb jak za dawnych lat”? Chodzi o coś więcej!”
Tekst Joanny Fijałkowskiej „Roundup – korporacyjne mydlenie oczu trwa!”
Analiza „Nie wiemy, co jemy”
Zgłoś się do nas
Podpowiemy, co możesz zrobić dla siebie i swoich bliskich, np. pomożemy Ci w napisaniu listu do urzędników lub udostępnimy bezpłatne gazety do dystrybucji na targowiskach, czy ulubionych sklepach osiedlowych.